×

COMISII PE DOMENII DE CERCETARE ALE A.S.M.
Conform Legii 264/2004

Nr. crt. Unitatea de cercetare Coordonator
1. Comisia de management sanitar şi politici sanitare Preşedinte – Virgil Păunescu CMMB – Alexandru Cucu
2. Comisia pentru învăţământ medical şi evaluare de tehnologii medicale Preşedinte  – Cristian Vlădescu CMMB  – Bogdan Cristian Pană
3. Comisia pentru integrare ştiinţifică europeană Preşedinte – Dragoş Vinereanu CMMB  – Alexandru Vlad Ciurea
4. Comisia de sănătate publică Preşedinte – Petru Armean Florentina Ligia Furtunescu
5. Comisia de etică pentru evaluarea şi aprobarea studiilor clinice   Preşedinte – Dinu Antonescu
6. Comisia de hematologie Preşedinte – Dan Coliţă CMMB  – Anca Roxana Lupu
7. Comisia de cardiologie Preşedinte – Eduard Apetrei CMMB  – Maria Dorobanţu
8.     Comisia pentru boli rare Preşedinte – Emanoil Ceauşu Membri    – Şerban Radian, genetician Radu Mihăilescu,neuroAdrian Comănici,endoMarius Octavian Filip, CNAS
9. Comisia pentru farmacie Preşedinte – Constantin Mircioiu
10. Comisia de farmacologie cercetarea medicamentelor şi toxicologie   Preşedinte – Victor Voicu
11. Comisia de chirurgie Preşedinte – Florian Popa CMMB  – Mircea Beuran
12. Comisia de pediatrie şi dezvoltarea copilului Preşedinte – Dan Mircea Enescu CMMB – Constantin Arion
13.   Comisia de psihiatrie Preşedinte – Ştefan Milea Secretar    – Gavril Cornuţiu CMMB – Cătălina Tudose
14. Comisia de medicină dentară Preşedinte – Andrei Iliescu
15.   Comisia de diabet Preşedinte – C-tin Ionescu Târgovişte Vicepreş. – Nicolae Hâncu CMMB – Cristina Serafinceanu
16. Comisia de nutriţie şi profilaxia afecţiunilor metabolice   Preşedinte – Gabriela Radulian
17. Comisia de ortopedie Preşedinte – Dinu Antonescu CMMB    – Gh.Ion Popescu
18. Comisia de endocrinologie Preşedinte – Mihail Coculescu CMMB – Simona vasilica Fica
19. Comisia de chirurgie cardiacă Preşedinte – Radu Deac CMMB  – Horaţiu Moldovan
20. Comisia de dermatologie Preşedinte – Dan Forsea CMMB  – Călin Giurcăneanu
21. Comisia de oncologie Preşedinte – Nicolae Ghilezan CMMB       – Rodica Anghel
22. Comisia A.T.I. Preşedinte – Iurie Acalovschi
23. Comisia de obstetric ginecologie Preşedinte – Bogdan Marinescu
24. Comisia de seruri şi vaccinuri Preşedinte – Marian Neguţ
25. Comisia de oftalmologie Preşedinte – Monica Daniela Pop
26.   Comisia O.R.L. Preşedinte – Dorinel Sarafoleanu Vicepreş. – V.Romaniţan CMMB – Romeo Călăraşu
27. Comisia de boli infecţioase şi HIV Preşedinte – Adrian Streinu Cercel CMMB – Petre Calistru
28. Comisia de chirurgie plastică Preşedinte – Ioan Lascăr
29. Comisia de fiziologie, medicină experimentală şi investigaţii paraclinice   Preşedinte – Leon Zăgrean
30. Comisia de medicină alternativă Preşedinte – Ovidiu Bojor Vicepreş. – Corneliu Moldovan
31. Comisia de balneologie Preşedinte – Nicolae Teleki
32. Comisia de fiziochinetoterapie şi recuperare Preşedinte – Adriana Nica CMMB  – Mihai Berteanu
33. Comisia de biologie celulară şi patologie moleculară   Preşedinte – Gheorghe Benga
34. Comisia de virusologie Preşedinte – Costin Cernescu
35. Comisia pentru studiile clinice pe animale de laborator   Preşedinte – Leon Zăgrean
36. Comisia de neuropsihiatrie a copilului şi adolescentului Preşedinte – Ştefan Milea CMMB –  Iuliana Dobrescu
37. Comisia de neurochirurgie şi neurotraumatologie   Preşedinte – Vladimir Ciurea
38. Comisia de medicina de familie Preşedinte – Adrian Restian
39.   Comisia de antropologie Preşedinte – Cristiana Glavce Vicepreș. – Alexandru Ispas Secretar șt.- Andrei Kozma
40. Comisia de înaltă tehnologie medicală, inventică şi inovatică   Preşedinte – Dan Sabău
41. Comisia de informatică medicală și protecția datelor Președinte – Gheorghe-Ioan Mihalaș
Vicepreș.       – Dan Farcaș – Virgil Enătescu