×

Valorificarea factorilor terapeutici naturali

Academia de Științe Medicale organizează conferința cu tema

Valorificarea factorilor terapeutici naturali”

Evenimentul va avea loc în data de 26 iunie, începând cu ora 10, și va fi transmis live pe pagina de facebook a Academiei de Științe Medicale. Conferința va fi moderată de Elvira Gheorghiță, jurnalist medical. Coordonatorul științific al conferinței este Adrian Miulescu, Manager al Institutului Național de Recuperare, Medicină Fizică și Balneoclimatologie.

În cazul în care nu puteți urmări transmisiunea în direct, înregistrarea acesteia va fi disponibilă atât pe pagina de Facebook, cât și pe canalul de YouTube al Academiei de Științe Medicale.

PROGRAM:

Cuvânt de deschidere din partea Biroului Executiv al Academiei de Științe Medicale

Prof. Emerit Dr. Mircea Beuran

Preşedinte al Academiei de Ştiinţe Medicale

 

Adrian Miulescu

Managerul Institutului Național de Recuperare, Medicină Fizică și Balneoclimatologie

TEMA: “Balneologia și viitorul recuperării medicale integrate”

 

Dr. Andreea Ștefan

Medic primar Medicină Fizică și de Reabilitare

TEMA: Stațiunile balneare ca pilon al strategiilor de „healthy aging” – turismul balnear și medicina preventivă în contextul longevității active

Dr. Gavril Gheorghievici

Medic primar Medicină Fizică și de Reabilitare
TEMA: Factorii terapeutici naturali ca resursă terapeutică în contextul medicinei personalizate

 

Dr. Augustin Dima

Medic primar Medicină Fizică și de Reabilitare
TEMA: Apele sulfuroase în balneoterapie: adjuvant sau instrument terapeutic activ?

Dr. Adrian Lungu

Medic specialist Medicină Fizică și de Reabilitare
TEMA: Terapia ocupațională în context balneoclimatic: rol funcțional, participare și calitatea vieții

Dr. Andra Pintilie

Medic primar Medicină Fizică și de Reabilitare
TEMA: Valențele terapeutice ale factorilor de mediu în recuperarea pediatrică: între tradiție și recuperare modernă

Dr. Victorița Suciu

Medic primar Medicină Fizică și de Reabilitare
TEMA: Eficacitatea și siguranța utilizării factorilor terapeutici naturali în boala cardiovasculară

Dr. Alexandru Cristea

Medic primar Medicină Fizică și de Reabilitare
TEMA: De la recuperarea urbană la balneologie integrată: continuitatea actului medical în reabilitarea modernă

Florin Muscalu

Prezentare aplicație BalneoGO
BalneoGO: puntea digitală dintre recuperare medicală și factorii terapeutici naturali